Kot Brytyjski czarny srebrny cieniowany

Koty brytyjskie stały się ostatnio bardzo modne, gdyż coraz więcej osób fasynuje ta niezwykła rasa urzekająca nie tylko urodą, lecz również majestatycznym wdziękiem i wyszukaną gracją. Można śmiało powiedzieć, że brytyjczyki to kwintesencja kociej arystokracji.

Wygląd. Jaki jest przedstawiciel tej rasy? Zdrowy okaz odznacza się harmonijnym umięśnieniem, doskonałymi proporcjami dobrze rozwiniętego ciała. Składa się na to idealna kompozycja mocnych nóg, okrągłych piersi, kształtnej głowy z dużymi policzkami oraz krótkiej i masywnej szyi. Cechy te sprawiają, że zarówno kocięta, jak i dorosłe osobniki prezentują się idealnie. Brytyjczyki zachwycają przede wszystkim jednak cudownym umaszczeniem pyszystej sierści – białej z ciemnoszarymi końcówkami. Ponadto koty te są hojnie obdarzone naturalnym makijażem oczu, warg i nosa otoczonych czarnymi liniami. Duże wyraziste szmaragdowo-zielone oczy, ładny czerwony nosek, pyszczek wygięty w tajemniczym uśmiechu  i czarne poduszeczki są miłym kontrastem dla lśniącej srebrzysto-białej sierści. Tę wyjątkową urodę wzmacnia wyjątkowe usposobienie tych zwierząt.

Charakter. Brytyjczyki są bardzo inteligentne i towarzyskie. Uwielbiają uczestniczyć w życiu rodziny, pozwalają się nie tylko podziwiać z oddali jak inne rasy, ale i chętnie przebywają z domownikami. Czują się doskonale zarówno w małym mieszkaniu, jak i dużym domu z ogrodem, łatwo się też asymilują z innymi kotami oraz psami w rodzinie. Ze względu na wyśmienitą formę emocjonalną odziedziczoną po Persach są z natury bardzo zrównoważone. Nigdy nie tracą panowania and sobą, są opanowane a jednocześnie bardzo zabawne. Z pewnością nie należą do kotów milczących, są raczej rozmowne i nawet zeskakując ze stołu wydają dźwięk piszczącej zabawki. Ten kot może Cię zaskoczyć. Nie będzie długo siedzieć na twoich kolanach, ale prawdopodobnie będzie leżał tuż obok, pozwalając Ci się cieszyć jego obecnością i bliskością

Rozwój. „Sreberka”  dojrzewają bardzo powoli, pełny rozwój osiągają w wieku 5 lat. Wyglądają za to zdrowo i witalnie całe życie, aż do 18-20 roku życia. Kotki są mniej masywne w porównaniu z kocurami, mają krótszą szczękę i osiągają dojrzałość w ciągu 2-3 lat, rodzą przeważnie do czterech kociąt w miocie.

Historia rasy. Pierwszym hodowcą, któremu udało się uzyskać tzw. kolor srebrny szynszylowy był Brytyjczyk, Norman Winder. Na początku lat 70. skrzyżował on perską kotkę szynszylową z kocurem brytyjskim krótkowłosym. Ten dość śmiały eksperyment przynósł nadspodziewane efekty. W roku 1973  Winder zaprezentował  na wystawie swoją nową rasę, którą nazwano brytyjski krótkowłosy srebrny cieniowany. Zarząd Klubu Cat Anglia, uznał ten kolor w 1980.

W Polsce ta rasa barwna kotów brytyjskich pojawiła się niedawno i nadal stanowi one rzadkość na wystawach.

Prawidłowe umaszczenie. „Sreberka” mają czysto białe umaszczenie. Kot srebrny cieniowany i chinchilla – jest prawie biały, z „rozpyleniem” czarnego  koloru na czubkach włosów. Tylko 1/3 ich sierści, czyli tylne łapy do stawu skokowego oraz pęciny, mają czarne ubarwienie. Koty Chinchilla (Black Silver Shell) mają jeszcze mniej czarnego koloru – jedynie około 1/8  włosów, a ich tylne łapy są białe. Warstwa cieniowana powinna występować na grzbiecie, po bokach głowy, uszach  i ogonie. Czarne są również poduszeczki. Jednolitość koloru jest ważniejsza od jego kontrastu. Podbródek, brzuch i spód ogona powinien pozostawać biały.

10818680_674345429345601_2065609840_n

ODMIANY BARWNE CIENIOWANE( SHADED)  I COLOURPOINT

Czarny srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI ns 11/12
Niebieski srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI as 11/12
Czekoladowy srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI bs 11/12
Liliowy srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI cs 11/12
Rudy srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI ds 11/12
Kremowy srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI es 11/12
Cynamonowy srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI os 11/12
Płowy/Fawn srebrzysty shaded/shell cieniowany BRI ps 11/12

 

 

Czarny szylkret shaded BRI-fs-11
Czarny szylkret shell BRI-fs12
Niebieski szylkret silver shaded BRI-gs-11
Niebieski szylkret shell BRI-gs-12
Czekoladowy szylkret silver shaded BRI-hs-11
Czekoladowy szylkret silver shell BRI-hs-12
Liliowy szylkret silver shaded BRI-js-11
Liliowy szylkret silver shell BRI-js-12
Cynamonowy szylkret silver shaded BRI-qs-11
Cynamonowy szylkret shell BRI-qs-12
Płowy/Fawn szylkret silver shaded BRI-rs-11
Płowy/Fawn szylkret shell BRI-rs-12

 

 

Srebrzysty Tabby * BRI-ns/as/bs/cs/ds/es/fs/gs/hs/js/os/ps/qs/rs/
22*/23*/24

 

 

Blue Golden shaded BRI-ay-11
Blue Golden shell BRI-ay-12
Blue Golden Tabby * BRI-ay
22*/23/*24
Colourpoint (Non-Tabby) BRI-n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r/
33
Colourpoint Tabby * BRI-n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r/
21 33